Plugins - All in One SEO Pack - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (774 entries)

en: Display Menu In Toolbar:
ja_JP: ツールバーにメニューを表示:

en: Version 3
ja_JP: バージョン3

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Select which Post Types you want to export your %s meta data for.
ja_JP: %sメタデータをエクスポートする投稿タイプを選択してください。

en: You may choose to export settings from active modules, and content from post data.
ja_JP: アクティブなモジュールから設定をエクスポートし、投稿データからコンテンツをエクスポートすることを選択できます。

en: Select which Post Types you want to set Open Graph meta values for.
ja_JP: Open Graph のメタ値を設定する投稿タイプを選択します。

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Exclude any category, tag or custom taxonomy from the XML sitemap. Start typing the name of a category, tag or taxonomy term in the field and a dropdown will populate with the matching terms for you to select from.<br/><br/>This will also exclude any content belonging to the specified term.  For example, if you exclude the "Uncategorized" category then all posts in that category will also be excluded from the sitemap.
ja_JP: XML サイトマップからカテゴリー、タグ、またはカスタム分類を除外します。 フィールドにカテゴリー、タグ、またはタクソノミー項目の名前を入力すると、ドロップダウンに選択可能な一致する語句が表示されます。<br/><br/>これにより、指定した語句に属するコンテンツも除外されます。 たとえば、「未分類」のカテゴリを除外すると、そのカテゴリー内のすべての投稿もサイトマップから除外されます。

en: URL to the page. This field only accepts absolute URLs with the protocol specified.
ja_JP: ページへの URL。 このフィールドは、指定されたプロトコルを持つ絶対 URL のみを受け入れます。

en: Generate an RSS sitemap in addition to the regular XML Sitemap.
ja_JP: 通常の XML サイトマップに加えて RSS サイトマップを生成します。

en: The title of the %2$s taxonomy that is associated to this %3$s
ja_JP: この%3$sに関連付けられている %2$s タクソノミーのタイトル

en: Enter your verification code here to verify your site with Baidu Webmaster Tools.
ja_JP: ここに確認コードを入力して、Baidu ウェブマスターツールでサイトを確認してください。

en: Enter your verification code here to verify your site with Yandex Webmaster Tools.
ja_JP: ここに確認コードを入力して、Yandex ウェブマスターツールでサイトを確認してください。

en: Enter your verification code here to verify your site with Pinterest.
ja_JP: ここに確認コードを入力して、Pinterest でサイトを確認してください。

en: Enter your verification code here to verify your site with Bing Webmaster Tools.
ja_JP: ここに確認コードを入力して、Bing ウェブマスターツールでサイトを確認してください。

en: Enter your verification code here to verify your site with Google Search Console.
ja_JP: ここに確認コードを入力して、Google Search Console でサイトを確認してください。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Use these checkboxes to select which Content Types you want to use %s with.
ja_JP: これらのチェックボックスを使用して、%s を使用するコンテンツタイプを選択してください。

en: The page number
ja_JP: ページ番号

en: Additional 404 title input
ja_JP: 追加の 404 タイトル入力

en: The URL path in human readable form, like "Url That Does Not Exist"
ja_JP: 「存在しない URL 」のような人間が読める形式の URL パス

en: The original URL path, like "/url-that-does-not-exist/"
ja_JP: 元の URL パス。例えば "/url-that-does-not-exist/"

note: translators: "Post/Page" are the two main content types in WordPress.
en: Post/Page
ja_JP: 投稿 / 固定ページ

en: The original WordPress title
ja_JP: 元の WordPress サイト

en: The search term that was entered
ja_JP: 入力された検索キーワード

en: Tag
ja_JP: タグ

en: The name of the %s
ja_JP: %sの名前

note: translators: "Archive" is used in the context of a WordPress archive page.
en: Archive
ja_JP: アーカイブ

en: The current year
ja_JP: 今年

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: Category
ja_JP: カテゴリー

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: The (main) Category of the %s
ja_JP: %s のメインカテゴリー

en: month
ja_JP: 月

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: The name of a custom field
ja_JP: カスタムフィールドの名前

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: year
ja_JP: 年

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: The current %s
ja_JP: 現在の%s

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: date
ja_JP: 日付

note: translators: %s is replaced with a time related term such as Date, Year, Month, etc.
en: The current %s (localized)
ja_JP: 現在の%s (ローカライズ済み)

en: last name
ja_JP: 姓

en: first name
ja_JP: 名

note: translators: The "nicename" is the sanitized version of a username.
en: nicename
ja_JP: ナイスネーム

note: translators: Example sentence: "The first name of the author of the Post"
en: username
ja_JP: ユーザー名

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Beginners Guide for %s
ja_JP: %s 初心者向けガイド

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Help translate %s into your language.
ja_JP: %s を日本語に翻訳してください

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: Upgrade to %s to access priority support and premium features.
ja_JP: 優先サポートとプレミアム機能にアクセスするには%sにアップグレードしてください。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: There are many ways you can help support %s.
ja_JP: %sをサポートする方法はたくさんあります。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Support %s
ja_JP: %s をサポート

en: Check out what's new in our %s release post!
ja_JP: %s リリース投稿の新機能をチェックしてください。

en: %1$sClick here%2$s to file a feature request/bug report.
ja_JP: 機能リクエストまたはバグレポートを送信するには%1$sここをクリック%2$sしてください。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Read the %s user guide
ja_JP: %s のユーザーガイドを読む

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack, and the current version number.
en: Welcome to %1$s %2$s
ja_JP: %1$s %2$s へようこそ

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Welcome to %s
ja_JP: %s へようこそ

en: {Temporarily unable to load feed.}
ja_JP: {一時的にフィードを読み込むことができません。}

en: No, thanks
ja_JP: いいえ、結構です

en: Add a review
ja_JP: レビューを追加

note: translators: %1$s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: You have been using %1$s for a while now. That is awesome! If you like %1$s, then please leave us a 5-star rating. Huge thanks in advance!
ja_JP: しばらくの間 %1$s を使用しています。 素晴らしい! %1$s が気に入っていたら、5つ星の評価してください。 どうもありがとうございました！

en: Update Reading Settings
ja_JP: 読み取り設定を更新する

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack. "Settings > Reading" refers to the "Reading" submenu in WordPress Core.
en: Warning: %s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
ja_JP: 警告：%s はあなたが検索エンジンへのアクセスをブロックしていることを検出しました。[設定] > [表示設定]で変更できます。

en: Remind me later
ja_JP: 後で再通知する

en: No Thanks
ja_JP: いいえ、結構です

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: We have detected you are running WooCommerce. Upgrade to %s to unlock our advanced e-commerce features, including SEO for Product Categories and more.
ja_JP: WooCommerce をお使いであることを検出しました。%sにアップグレードして、商品カテゴリーの SEO などの高度なeコマース機能を活用しましょう。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: %s is created by a worldwide network of friendly folks like these.
ja_JP: %sはプレースホルダーです。つまり、翻訳しないでください。 これはプラグインの名前、 All in One SEO Pack に置き換えられます。

en: Notice updated successfully.
ja_JP: 通知を更新しました。

note: Translators: Displays the hordcoded slug that missing.
en: Missing values from `%s`.
ja_JP: `%s` の値が存在しません。

en: User doesn't have `aiosp_manage_seo` capabilities.
ja_JP: ユーザーに `aiosp_manage_seo` 権限がありません。

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Excluded Terms
ja_JP: 除外単語

en: Settings export file for %s
ja_JP: %sの設定エクスポートファイル

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the premium version of the plugin, All in One SEO Pack Pro.
en: %s Debug Info
ja_JP: %s デバッグ情報

en: Inactive Plugins
ja_JP: 停止中のプラグイン

en: Active Plugins
ja_JP: 使用中のプラグイン

note: translators: The complete string is: "All in One SEO Pack by Michael Torbert of Semper Fi Web Design". The placeholders shouldn't be altered; only the words "by" and "of" should be translated.
en: %1$s by %2$s of %3$s
ja_JP: %1$s によって %2$s の %3$s

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are placeholders and should not be translated. %1$s expands to the name of the plugin, All in One SEO Pack, %2$s to the name of a filter function and %3$s is replaced with a number.
en: Debug Warning: %1$s meta data was included again from %2$s filter. Called %3$s times!
ja_JP: デバッグ警告: %1$sメタデータが%2$sフィルタから再度含まれました。 %3$s回呼び出されました。

en: Upgrade to
ja_JP: アップグレード:

en: Baidu Webmaster Tools:
ja_JP: Baidu ウェブマスターツール:

en: Yandex Webmaster Tools:
ja_JP: Yandex ウェブマスターツール:

en: Part
ja_JP: パート

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Exports and imports your %s plugin settings.
ja_JP: %s プラグイン設定をエクスポートおよびインポートします。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a period of time, such as "5 minutes" or "a short while".
en: Video sitemap scan in progress. Please check again in %s.
ja_JP: 動画サイトマップのスキャンが進行中です。 %sでもう一度確認してください。

note: translators: This expression means "a small period/brief period of time".
en: a short while
ja_JP: しばらくの間

en: Video sitemap scan completed successfully!
ja_JP: 動画サイトマップのスキャンが正常に完了しました。

en: Author Pages
ja_JP: 著者ページ

en: Archive Pages
ja_JP: アーカイブページ

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc. translators: Example sentence: "The first name of the author of the Post" translators: The "nicename" is the sanitized version of a username.
en: Homepage
ja_JP: ホームページ

en: Include Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールドを含める

en: Enable this option to look for videos in custom fields as well.
ja_JP: カスタムフィールドでも動画を探す場合は、このオプションを有効にします。

en: Click here for documentation on this setting.
ja_JP: この設定の説明はここをクリック（英語）

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc. translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a noun.
en: The description of the %s
ja_JP: %sの説明

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc. translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with a noun.
en: The original title of the %s
ja_JP: %sの元タイトル

en: Your site description
ja_JP: サイトの説明

en: Your site title
ja_JP: サイトのタイトル

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this to move the %s menu item to the top of your WordPress Dashboard menu.
ja_JP: これをチェックすると、 %s メニュー項目が WordPress ダッシュボードメニューの一番上に移動します。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this to add %s to the Toolbar for easy access to your SEO settings.
ja_JP: SEO 設定に簡単にアクセスするためにツールバーに%sを追加するには、これをチェックしてください。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Use these checkboxes to select which Taxonomies you want to use %s with.
ja_JP: これらのチェックボックスを使用して、%sを使用するタクソノミーを選択します。

en: sitemaps
ja_JP: サイトマップ

en: This sitemap index contains
ja_JP: このサイトマップインデックスには以下が含まれます:

en: URLs
ja_JP: URL

en: This sitemap contains
ja_JP: このサイトマップには以下が含まれます:

en: You can find more information about XML sitemaps at <a href="http://sitemaps.org">sitemaps.org</a>
ja_JP: XML サイトマップについて詳しくは、<a href="http://sitemaps.org">sitemaps.org</a> をご覧ください。

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
ja_JP: これはXMLサイトマップで、GoogleやBingなどの検索エンジンによって使用されることを意図しています。

en: Generated by
ja_JP: 生成:

en: Team Lead
ja_JP: チームリーダー

en: Bing Webmaster Tools:
ja_JP: Bing web マスターツール:

en: Create RSS Sitemap
ja_JP: RSS サイトマップを作成

en: Create RSS Sitemap as well.
ja_JP: RSS にもサイトマップを作成します。

en: Content Type Settings
ja_JP: コンテンツタイプ設定

note: translators: Link to sitemap within current site.
en: Click here to %1$sview your RSS sitemap%2$s.
ja_JP: ここをクリックして %1$sRSS サイトマップを表示%2$sします。

note: translators: Link to documentation.
en: view your XML sitemap
ja_JP: XML サイトマップを表示

en: Modify Rule
ja_JP: ルールを変更

en: Disallow
ja_JP: 許可しない

en: Please provide absolute URLs (including http or https).
ja_JP: 絶対 URL を入力してください (http もしくは https 込み)。

en: Wild-card path cannot be overridden: %s
ja_JP: ワイルドカード・パスを上書きできません: %s

en: Path cannot be overridden: %s
ja_JP: パスを上書きできません: %s

en: Rule cannot be overridden: %s
ja_JP: ルールを上書きできません: %s

en: Identical rule exists: %s
ja_JP: 同じルールが既にあります: %s

en: Directory Path cannot be empty
ja_JP: ディレクトリパスに入力して下さい

en: User Agent cannot be empty
ja_JP: ユーザーエージェントに何か入力してください

en: Unable to delete file
ja_JP: ファイルを削除できません

en: Unable to read file
ja_JP: ファイルを読み込めません

en: A physical file exists. This feature cannot be used.
ja_JP: 既にファイルが存在します。この機能は使用できません。

en: A physical file exists. Do you want to %simport and delete%s it, %sdelete%s it or continue using it?
ja_JP: ファイルが存在します。%sインポートして削除%s、%s削除%s、または使用を続けますか ?

en: Configured Rules
ja_JP: 設定されたルール

en: Allow
ja_JP: 許可

en: Rule
ja_JP: ルール

en: Use the rule builder below to add/delete rules.
ja_JP: ルールの追加・削除に以下のルールビルダーを使用します。

en: Edit your .htaccess file to fine-tune your site.
ja_JP: .htaccess ファイルを編集してサイトを微調整します。

note: translators: Shows which sitemap files were renamed.
en: Renamed %1$s to %2$s.
ja_JP: %1$s を %2$s にリネームしました。

en: URL to the page. This field accepts relative URLs or absolute URLs with the protocol specified.
ja_JP: ページへの URL 。相対 URL または絶対 URL で入力してください。

en: File %s already exists!
ja_JP: ファイル %s はすでに存在します。

en: Failed to rename file %s!
ja_JP: ファイル %s のリネームに失敗しました!

en: File %s doesn't exist!
ja_JP: ファイル %s は存在しません!

en: Failed to delete file %s!
ja_JP: ファイル %s の削除に失敗しました。

en: File %s isn't writable!
ja_JP: ファイル %s は書き込みできません。

en: Failed to write file %s!
ja_JP: ファイル %s の書き込みに失敗しました。

en: Method %s doesn't exist
ja_JP: メソッド %s はありません

en: All values are mandatory.
ja_JP: すべての値は必須です。

en: Exclude Images
ja_JP: 画像を除外

en: Exclude Images in your sitemap.
ja_JP: サイトマップで除外する画像

en: Your sitemap has been created with content and images.
ja_JP: サイトマップはコンテンツと画像も作られています。

en: Check this if you want to track interactions with the official Facebook and Twitter widgets with Google Analytics.
ja_JP: Facebook や Twitter の公式ウィジェットと Google アナリティクスとのやりとりをトラッキングする場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to track how far down a user scrolls a page with Google Analytics.
ja_JP: ユーザーが Google アナリティクスでページをスクロールするまでの距離をトラッキングする場合は、これをチェックしてください

en: Check this if you want to ensure consistency in URL paths reported to Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスに報告された URL パスの一貫性を確保する場合は、これをチェックしてください。

note: translators: The term "viewport" refers to the area of the page that is visible to the user, see https://www.w3schools.com/css/css_rwd_viewport.asp.
en: Check this if you want to track when elements are visible within the viewport with Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスでビューポート内のエレメントがいつ表示されるかをトラッキングする場合は、これをチェックしてください。

note: translators: 'This option allows users to track media queries, allowing them to find out if users are viewing a responsive layout or not and which layout changes have been applied if the browser window has been resized by the user, see https://github.com/googleanalytics/autotrack/blob/master/docs/pl
en: Check this if you want to track media query matching and queries with Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスでのメディアクエリの一致とクエリをトラッキングする場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to track how long pages are in visible state with Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスでページが可視状態になっている時間をトラッキングする場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to track url changes for single pages with Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスで単一の固定ページの URL の変更をトラッキングする場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to track events with Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスでイベントをトラッキングする場合は、これをチェックしてください。

en: Check this if you want to track outbound forms with Google Analytics.
ja_JP: Google アナリティクスで送信フォームをトラッキングする場合は、これをチェックしてください。

en: Ensure URL Consistency:
ja_JP: URL の一貫性を確保:

en: Track Facebook and Twitter:
ja_JP: Facebook と Twitter を追跡:

en: Track Page Scrolling:
ja_JP: ページスクロールを追跡:

en: Track Elements Visibility:
ja_JP: 要素の可視性を追跡:

en: Track Media Query:
ja_JP: メディアクエリーを追跡:

en: Track Page Visibility:
ja_JP: ページ可視性を追跡:

en: Track Url Changes:
ja_JP: URL 変更を追跡:

en: Track Events:
ja_JP: イベントを追跡:

en: Track Outbound Forms:
ja_JP: アウトバウンドフォームを追跡:

en: Select the Twitter Card type to use for this Page or Post, overriding the default setting.
ja_JP: このページまたは投稿に使用する Twitter カードタイプを選択し、デフォルト設定を上書きします。

note: translators: Social Meta refers to Open Graph (OG:) meta tags, which can be used to control the appearance of a site's posts/pages when shared on social media networks like Facebook and Twitter.
en: Add Social Meta data to your site to deliver closer integration between your website and social media.
ja_JP: サイトにソーシャルメタデータを追加して、サイト/ブログとソーシャルメディアとのより緊密な統合を実現します。

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Your license has expired. Please %1$s click here %2$s to purchase a new one.
ja_JP: ライセンスの有効期限が切れています。 新しいものを購入するには%1$sここをクリック%2$sしてください。

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: There is a new version of %1$s available. Go to <a href='%2$s'>the plugins page</a> for details.
ja_JP: %1$s 新しい利用可能なバージョンがあります。詳細は<a href='%2$s'>プラグインページ</a>を参照してください。

note: translators: leave all the code inside the brackets < and > unchanged.
en: You must <a href="%s">enter a valid License Key</a> for it to work.
ja_JP: 実行するには<a href="%s">有効なライセンスキーの入力</a>が必要です。

en: %s is almost ready.
ja_JP: %s はほぼ準備ができています。

en: NOFOLLOW this page/post
ja_JP: NOFOLLOW このページ/投稿

en: NOINDEX this page/post
ja_JP: NOINDEX このページ/投稿

en: Upload Image
ja_JP: 画像をアップロード

en: Feature Request/Bug Report
ja_JP: 機能要望・バグ報告

en: Enable Facebook Meta for Post Types
ja_JP: 投稿タイプの Facebook メタを有効にする

en: Permalink Setting
ja_JP: パーマリンク設定

en: Search Engine Visibility
ja_JP: 検索エンジンでの表示

en: Front Page Displays
ja_JP: フロントページ表示

en: Site Language
ja_JP: サイトの言語

en: Site Title
ja_JP: サイトのタイトル

en: Check this and your Meta Descriptions for any Post Type will be auto-generated using the Post Excerpt, or the first 160 characters of the post content if there is no Post Excerpt. You can overwrite any auto-generated Meta Description by editing the post or page.
ja_JP: これをチェックすると、あなたのメタタイプは投稿の抜粋を使って自動的に生成されるか、投稿の抜粋がない場合は投稿コンテンツの最初の160文字が自動的に生成されます。 投稿またはページを編集して、自動生成されたメタ記述を上書きすることができます。

en: Post Data
ja_JP: 投稿データ

en: Nothing found for %request_words%
ja_JP: %request_words% に何も見つかりません

en: Access to Knowledge Center
ja_JP: ナレッジセンターへアクセス

en: Access to Premium Support Forums
ja_JP: プレミアムサポートフォーラムへアクセス

en: Access to Video Screencasts
ja_JP: ビデオスクリーンキャストへアクセス

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
ja_JP: カテゴリー、タグ、カスタム分類の SEO

en: Video SEO Module
ja_JP: ビデオ SEO モジュール

en: Advanced support for e-commerce
ja_JP: e-commerce 向けの高度なサポート

en: Advanced support for WooCommerce
ja_JP: WooCommerce 向けの高度なサポート

en: Subscribe
ja_JP: 登録

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

note: translators: after this string comes a list of exclusive features that are not included in the free version of the plugin
en: to upgrade to Pro Version and get:
ja_JP: Pro バージョンにアップグレードして、以下を手に入れる:

en: Use Content For Autogenerated OG Descriptions
ja_JP: 自動生成 Open Graph 説明文に本文を使用

en: This option will auto generate your Open Graph descriptions from your post content instead of your post excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
ja_JP: このオプションは投稿の抜粋ではなく本文から Open Graph の説明文を自動生成します。WooCommerce ユーザーの方はこの設定についてのドキュメンテーションをお読みください。

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple IDs separated by a comma. You can look up your Facebook ID using this tool http://findmyfbid.com/
ja_JP: Facebook 管理者 ID をここに入力してください。半角カンマで区切った複数の ID を入力することができます。このツールを使って Facebook ID を調べられます: http://findmyfbid.com/

en: Use Content For Autogenerated Descriptions:
ja_JP: 自動生成説明文に本文を使用:

en: This option will auto generate your meta descriptions from your post content instead of your post excerpt. This is useful if you want to use your content for your autogenerated meta descriptions instead of the excerpt. WooCommerce users should read the documentation regarding this setting.
ja_JP: このオプションは投稿の抜粋ではなく本文からメタディスクリプションを自動生成します。WooCommerce ユーザーの方はこの設定についてのドキュメンテーションをお読みください。

en: Access to video tutorials about SEO with the Pro version
ja_JP: プロ版にアップグレードして SEO についてのチュートリアル動画へにアクセス

en: Reset %s Settings to Defaults
ja_JP: %s の設定をデフォルトにリセット

en: This option will automatically generate Canonical URLs for your entire WordPress installation.  This will help to prevent duplicate content penalties by Google.
ja_JP: このオプションでは自動的にあなたの全体の WordPress のインストールのための Canonical URL を生成します。これは、Google による重複コンテンツのペナルティを防ぐのに役立ちます。

en: CLICK HERE
ja_JP: ここをクリック

note: translators: Shows which files were removed.
en: Removed empty file %s.
ja_JP: 削除された空のファイル %s。

en: This displays an SEO News widget on the dashboard.
ja_JP: SEO 最新情報のウィジェットをダッシュボードに表示する。

en: Show SEO News
ja_JP: SEO の最新情報を表示

en: Changes are automatically submitted to search engines.
ja_JP: 変更は自動的に検索エンジンに提出されます。

note: translators: Link to documentation.
en: Click here to %s.
ja_JP: ここをクリックして %s 。

en: Continue to the General Settings
ja_JP: 一般設定を続ける

en: SEO News
ja_JP: SEO 最新情報

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: What&#8217;s New
ja_JP: 新着情報

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that these should not be translated. These will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack, and the current version number.
en: %1$s %2$s contains new features, bug fixes, increased security, and tons of under the hood performance improvements.
ja_JP: %1$s %2$s は新機能があります。また、バグ修正、セキュリティー強化やパフォーマンス向上の施策をしています。

en: Control SEO on categories, tags and custom taxonomies with the Pro version
ja_JP: カテゴリー、タグ、カスタムタクソノミーを Pro バージョンでは管理できます。

en: We have complete documentation on every setting and feature
ja_JP: すべての設定と機能に完全なドキュメントがあります。

en: Did You Know?
ja_JP: ご存知でしたか ?

en: Set up Google Analytics
ja_JP: Google Analytics の設定

en: Submit an XML Sitemap to Google
ja_JP: XML サイトマップを Google に送信する

en: Quality guidelines for SEO titles and descriptions
ja_JP: SEO向けタイトルと詳細の品質ガイドライン

en: Tips for good on-page SEO
ja_JP: SEO 対策となるヒント

en: Beginners Guide for Social Meta module
ja_JP: ソーシャルメディアモジュールの初心者向けガイド

en: Beginners Guide for XML Sitemap module
ja_JP: XML サイトマップモジュールの初心者向けガイド

en: Get Started
ja_JP: 始めてみよう

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Translation contributors and translation editors
ja_JP: 翻訳貢献者と編集者

en: Want to see your name and picture here as a community developer? %1$sClick here%2$s to open an issue on GitHub to report a bug, request a feature or find an issue and submit code!
ja_JP: コミュニティー開発者としてここに自分の名前を載せてみたいという方は、%1$sここをクリック%2$sして GitHub でイシューを開いてバグを報告したり、新機能を提案したり、問題を見つけてコードを送ってください。

en: Recent Rockstar Contributors
ja_JP: 最近の素晴らしい貢献者

en: Development Team
ja_JP: 開発チーム

en: Core Team
ja_JP: コアチーム

en: Project Manager
ja_JP: プロジェクトマネージャー

en: Project Lead
ja_JP: プロジェクトを導く

en: Project Leaders
ja_JP: プロジェクトリーダー

en: Custom Twitter Image
ja_JP: カスタムTwitter画像

en: This option lets you upload an image to use as the Twitter image for this Page or Post.
ja_JP: この固定ページもしくは投稿で使用するTwitter画像をアップロードします。

en: Redirect Attachments to Post Parent:
ja_JP: 添付ファイルを親投稿へリダイレクト:

en: Redirect attachment pages to post parent.
ja_JP: 親を投稿する添付ファイルのページをリダイレクトします。

en: Dynamically creates the XML sitemap instead of using a static file.
ja_JP: 静的ファイルを使用せずに、動的に XML サイトマップを作ります。

en: <b>Security warning:</b> Your file looks compromised. Please check the file for any script-injection.
ja_JP: <b>セキュリティ警告:</b> ファイルが損傷されたように見えます。任意のスクリプトインジェクションのためのファイルを確認してください。

en: %1$s has been translated into %2$s languages, but currently the %3$s translation is only %4$s percent complete. %5$sClick here%6$s to help get it to 100 percent.
ja_JP: %1$s は%2$s言語で翻訳されていますが、現在 %3$s の翻訳率は %4$s%です。%5$sここをクリック%6$sして100%になるようご協力ください。

en: Sorry, you can't do that. Please choose a platform and then click Analyze or Convert.
ja_JP: 申し訳ありません、その操作は出来ません。プラットフォームを選択し、分析か変換をクリックしてください。

en: Convert
ja_JP: 変換

en: Analyze
ja_JP: 分析

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Choose platform:
ja_JP: プラットフォームを選択:

en: Import SEO data from:
ja_JP: SEO データを以下からインポート:

en: Before performing an import, we strongly recommend that you make a backup of your site. We use and recommend %1$s BackupBuddy %2$s for backups.
ja_JP: インポートを実行する前に、強くサイトのバックアップを作成することをお勧めします。バックアップ用の %1$s BackupBuddy %2$s をお勧めします。

en: Click "Convert" to perform the import. After the import has completed, you will be alerted to how many records were imported, and how many records had to be ignored, based on the criteria above.
ja_JP: インポートを実行するために"変換"をクリックしてください。インポートが完了した後、あなたは多くのレコードがインポートされたかを、また無視されなければならなかった多くのレコードについて基準に基づいて警告を出します。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Some plugins and themes do not share similar data, or they store data in a non-standard way. If we cannot import this data, it will remain unchanged in your database. Any compatible SEO data will be displayed for you to review. If a post or page already has SEO data in %s, we will not import data from another plugin/theme.
ja_JP: いくつかのプラグインやテーマは、同様のデータを共有しないため、非標準的な方法でデータを格納します。このデータをインポートすることができない場合、データベースに変更されません。確認するために、任意の互換性のある SEO のデータが表示されます。投稿または固定ページがすでに %s での SEO データを持っている場合、別のプラグイン/テーマからデータをインポートしません。

en: Please Note:
ja_JP: 注意事項:

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Click "Analyze" for a list of SEO data that can be imported into %s, along with the number of records that will be imported.
ja_JP: インポートされたレコードの数と一緒に、 %s にインポートできる SEO データのリストのために"分析" をクリックします。

en: Use the drop down below to choose which plugin or theme you wish to import SEO data from.
ja_JP: 以下のドロップダウンを使い、インポートするSEOデータの元となるプラグインかテーマを選択して下さい。

en: Import SEO Settings
ja_JP: SEO 設定をインポート

en: Conversion Results
ja_JP: 変換結果

en: Compatible data:
ja_JP: 互換性のあるデータ:

en: <p>Analyzing records in a %1$s to %2$s conversion&hellip;
ja_JP: <p>分析レコードを %1$s から %2$s へ変換&hellip;

en: Sorry, something went wrong. Please try again
ja_JP: 何かがおかしいようです。もう一度お試しください。

en: Analysis Results
ja_JP: 分析結果

en: SEO Data Import
ja_JP: SEO データインポート

en: Import SEO Data
ja_JP: SEO データをインポート

en: All in One SEO has been deactivated
ja_JP: All in One SEO は無効化されています

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s?
ja_JP: All-In-One-SEO プラグインを検出しました。%1$s設定をインポート%2$sしますか ?

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are placeholders, which means these shouldn't be translated. The first two placeholders are used to add a link to anchor text and the third is replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: The plugin Yoast SEO has been detected. Do you want to %1$simport its settings%2$s into %3$s
ja_JP: Yoast SEO プラグインを検出しました。%3$s に%1$s設定をインポート%2$sしますか ?

note: translators: this refers to a module that is exclusively available in All in One SEO Pack Pro.
en: Pro Version Only
ja_JP: プロ版のみ

note: Description of the plugin
en: Out-of-the-box SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs or business sites, SEO for ecommerce sites, and much more. More than 50 million downloads since 2007.
ja_JP: WordPress ブログですぐに使える SEO。XML サイトマップ、カスタム投稿タイプの SEO、ブログやビジネスサイトの SEO、e コマースサイトの SEO などの機能があります。2007年以来、約5,000万ダウンロードを誇ります。

en: Create and manage your Video Sitemap using this feature and submit your Video Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
ja_JP: この機能を使用してビデオサイトマップを作成・管理し、 Google, Bing/Yahoo と Ask.com. に動画サイトマップを送信してください。

note: translators: the Image SEO module allows users to optimize their images for search engines.
en: Image SEO
ja_JP: 画像 SEO

en: Use Custom Blocklists
ja_JP: カスタムブロックリストを使用

en: Block Referral Spam using HTTP
ja_JP: HTTP を利用したリファラスパムをブロック

en: Block Bad Bots using HTTP
ja_JP: HTTP を利用した悪質なボットをブロック

en: Block Referral Spam using HTTP.
ja_JP: HTTP を利用したリファラスパムをブロック。

en: Manage Licenses
ja_JP: ライセンスの管理

en: Notice:
ja_JP: 注:

en: Need a license key?
ja_JP: ライセンスキーが必要ですか?

en: License Key is not set yet or invalid.
ja_JP: ライセンスキーが設定されていないか、無効です。

en: Purchase one now
ja_JP: 今すぐ購入

en: If checked, only posts that have videos in them will be displayed on the sitemap.
ja_JP: もしチェックしたら、それらの動画のある投稿だけサイトマップに表示されるでしょう。

en: Show Only Posts With Videos
ja_JP: 動画を含む投稿のみを表示

en: Upgrade to Pro
ja_JP: Pro へアップグレード

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: SEO Settings
ja_JP: SEO 設定

en: About
ja_JP: このプラグインについて

en: Debug String
ja_JP: デバッグ用文字列

en: Taxonomy Title Format:
ja_JP: タクソノミータイトル形式:

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: SEO on only these taxonomies:
ja_JP: 以下のタクソノミーのみ SEO:

en: License Key:
ja_JP: ライセンスキー:

en: This will be the license key received when the product was purchased. This is used for automatic upgrades.
ja_JP: 製品を購入した際に受け取ったライセンスキーです。自動アップグレードに使用します。

en: Facebook Admin ID
ja_JP: Facebook 管理者 ID

en: Enter your Facebook App ID here. Information about how to get your Facebook App ID can be found at https://developers.facebook.com/docs/apps/register
ja_JP: Facebook の App ID をここに入力してください。Facebook App ID の取得方法については https://developers.facebook.com/docs/apps/register をご覧ください。

en: Update Sitemap Settings
ja_JP: サイトマップ設定を更新しました。

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s).
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, unable to access via wp_remote_get().
ja_JP: サイトマップの変更について %1$s への通知に %2$s において失敗しました。 wp_remote_get() 経由で接続出来ません。

note: translators: Notifies the admin which sitemaps failed to notify with which search engine(s), and display the error code.
en: Failed to notify %1$s about changes to your sitemap at %2$s, error code %3$s.
ja_JP: %1$s への %2$s のサイトマップ変更通知に失敗しました。エラーコードは %3$s です。

en: static
ja_JP: 固定

en: dynamic
ja_JP: 動的

en: Delete Conflicting Files
ja_JP: 衝突ファイルを削除

en: Rename Conflicting Files
ja_JP: 衝突ファイルの名前を変更

note: translators: Shows which 'unknown' file is conflicting with the current sitemap settings.
en: Potential conflict with unknown file %s.
ja_JP: 未知のファイル %s の競合する可能性。

en: Warning: a static sitemap '%1$s' generated by %2$s %3$s on %4$s already exists that may conflict with dynamic sitemap generation.
ja_JP: 警告: %4$s で %2$s %3$s がすでに生成済みの静的サイトマップ '%1$s' が、動的サイトマップ生成と競合する可能性があります。

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be found.
en: Couldn't find file %s!
ja_JP: %s が見つかりません。

note: translators: Shows which sitemap files couldn't be renamed.
en: Couldn't rename file %s!
ja_JP: %s をリネームできません。

note: translators: Shows which sitemap files have been deleted.
en: Deleted %s.
ja_JP: %sを削除しました。

en: Warning: dynamic sitemap generation must have permalinks enabled.
ja_JP: 警告：動的なサイトマップの生成はパーマリンクを有効にする必要があります。

note: translators: Link to settings to disable "Discourage search engines from indexing this site".
en: Warning: your privacy settings are configured to ask search engines to not index your site; you can change this under %s for your site.
ja_JP: 警告：サイトがインデックスされないよう検索エンジンに依頼しプライバシー設定構築されます。; サイトのために %s の下にこれを変更することができます。

en: Reading Settings
ja_JP: 表示設定

en: Dynamic sitemap generation does not appear to be using the correct rewrite rules; please disable any other sitemap plugins or functionality on your site and reset your permalinks.
ja_JP: ダイナミックサイトマップ生成で正しいリライトルールが使用されていないようです。 サイトの他のサイトマッププラグインや機能を無効にして、パーマリンクをリセットしてください。

en: Update Sitemap
ja_JP: サイトマップを更新

en: Taxonomy
ja_JP: タクソノミー

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: All Taxonomies
ja_JP: すべてのタクソノミー

en: All Post Types
ja_JP: すべての投稿タイプ

en: Media / Attachments
ja_JP: メディア・添付ファイル

en: Daily scheduled sitemap check has finished.
ja_JP: 日次スケジュールされたサイトマップチェックが終了しました。

en: Once Monthly
ja_JP: 月1回

en: Once Weekly
ja_JP: 週1回

en: Frequencies
ja_JP: 頻度

en: Priorities
ja_JP: 優先順位

en: Excluded Items
ja_JP: 除外項目

en: Excluded Pages
ja_JP: 除外ページ

en: Add URL
ja_JP: URL を追加

en: Additional Pages
ja_JP: 追加ページ

en: Last Modified
ja_JP: 最終編集日

en: Page Frequency
ja_JP: ページ頻度

en: Page Priority
ja_JP: ページ優先度

en: Page URL
ja_JP: ページ URL

en: Enter information below for any additional links for your sitemap not already managed through WordPress.
ja_JP: WordPress の管理下にないサイトマップへのリンクの追加は、以下に情報を入力してください。

note: translators: %1$s and %2$s are placeholders, which means that it should not be translated. They will be replaced with nouns in the application.
en: Manually set the %1$s of your %2$s.
ja_JP: %2$sの%1$sを手動で設定します。

en: author pages
ja_JP: 投稿者ページ

en: archive pages
ja_JP: アーカイブページ

en: taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: posts
ja_JP: 投稿

en: homepage
ja_JP: ホームページ

en: frequency
ja_JP: 頻度

en: priority
ja_JP: 優先順位

en: Select Individual
ja_JP: 個別に選択

en: Do Not Override
ja_JP: 上書きしない

en: Sitemap Status
ja_JP: サイトマップのステータス

en: Dynamically Generate Sitemap
ja_JP: サイトマップを動的に生成

en: Include Author Pages
ja_JP: 投稿者ページを含める

en: Include Date Archive Pages
ja_JP: 日別アーカイブページを含める

en: Taxonomies
ja_JP: タクソノミー

en: Post Types
ja_JP: 投稿タイプ

en: Maximum Posts Per Sitemap Page
ja_JP: サイトマップページあたりの最大投稿数

en: Enable Sitemap Indexes
ja_JP: サイトマップインデックスを有効化

en: Monthly
ja_JP: 月

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: No Schedule
ja_JP: 予約なし

en: Schedule Updates
ja_JP: 更新を予約

en: Use page slugs or page IDs, separated by commas, to exclude pages from the sitemap.
ja_JP: サイトマップから固定ページを除外する場合は、固定ページスラッグまたは固定ページ ID をカンマで区切って使用します。

en: Entries from these taxonomy terms will be excluded from the sitemap.
ja_JP: このタクソノミーの項目はサイトマップから除外されます。

en: Last modified date of the page.
ja_JP: ページの最終更新日。

en: The frequency of the page.
ja_JP: ページの頻度。

en: The priority of the page.
ja_JP: ページの優先順位。

en: Places a link to your Sitemap.xml into your virtual Robots.txt file.
ja_JP: 仮想 Robots.txt ファイルに Sitemap.xml へのリンクを配置します。

en: Create a compressed sitemap file in .xml.gz format.
ja_JP:  .xml.gz フォーマットに圧縮したサイトマップファイルを作成します。

en: Include Author Archives in your sitemap.
ja_JP: サイトマップに投稿者アーカイブを含めます。

en: Include Date Archives in your sitemap.
ja_JP: サイトマップに日付アーカイブを含めます。

en: Select which taxonomy archives appear in your sitemap
ja_JP: サイトマップ内に表示するタクソノミーアーカイブを選択します。

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
ja_JP: サイトマップ内に表示する投稿タイプを選択します。

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
ja_JP: サイトマップ内の最大投稿数を指定することができます(最大50,000)。

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. Enable this only if your sitemap contains over 50,000 URLs or the file is over 5MB in size.
ja_JP: サイトマップ内の個別のファイルにサイトマップのエントリを整理します。サイトマップは、50,000以上のURLが含まれているか、ファイルのサイズは5メガバイトを超えている場合にのみ有効にします。

en: Notify search engines based on the selected schedule, and also update static sitemap daily if in use. (this uses WP-Cron, so make sure this is working properly on your server as well)
ja_JP: 選択したスケジュールに基づいて、検索エンジンに通知し、また日々、使用中の静的なサイトマップを更新します。（ WP-cron がサーバー上で正常に動作していることを確認し、使用します）

en: XML Sitemap
ja_JP: XML サイトマップ

en: Create a Robots.txt File
ja_JP: Robots.txt ファイルを作成

en: Add Rule
ja_JP: ルールを追加

en: Directory Path
ja_JP: ディレクトリパス

en: User Agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: Rule Type
ja_JP: ルールの種類

en: Submit
ja_JP: 送信

en: E-mail debug information
ja_JP: デバッグ情報をメールで送信

en: Error: please enter an e-mail address before submitting.
ja_JP: エラー: 送信前にメールアドレスを入力してください。

en: Failed to send to %s.
ja_JP: %s に送信できませんでした。

en: Sent to %s.
ja_JP: %s に送信しました。

en: SFWD Debug Mail From Site %s.
ja_JP: %s からの SFWD デバッグメール。

en: Form submission error: verification check failed.
ja_JP: フォーム送信エラー: 入力値の検証に失敗しました。

en: Active Theme
ja_JP: 現在のテーマ

en: Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: WordPress DB Version
ja_JP: WordPress のデータベースのバージョン

en: WordPress Version
ja_JP: WordPress のバージョン

en: Home URL
ja_JP: ホーム URL

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: PHP XML support
ja_JP: PHP XML サポート

en: PHP IPTC support
ja_JP: PHP IPTC サポート

en: PHP Exif support
ja_JP: PHP Exif サポート

en: PHP Max Script Execute Time
ja_JP: PHP 最大スクリプト実行時間

en: PHP Max Post Size
ja_JP: PHP 最大ポストサイズ

en: PHP Max Upload Size
ja_JP: PHP最大アップロードサイズ

en: PHP Memory Limit
ja_JP: PHP メモリー制限

en: PHP Allow URL fopen
ja_JP: PHP URL fopen を許可

en: PHP Version
ja_JP: PHP バージョン

en: SQL Mode
ja_JP: SQL モード

en: MYSQL Version
ja_JP: MYSQL バージョン

en: Memory usage
ja_JP: メモリー使用

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Operating System
ja_JP: オペレーション・システム

en: Yes
ja_JP: はい

en:  MByte
ja_JP:  メガバイト

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: Off
ja_JP: オフ

en: On
ja_JP: オン

en: Not set
ja_JP: 未設定

en: System Status
ja_JP: システム状況

en: No limit
ja_JP: 無制限

en: Raise execution time
ja_JP: 実行時間を延長する

en: Use the system default
ja_JP: システム標準を使う

en: Raise memory limit
ja_JP: メモリ上限を上げる

en: Use output buffering to ensure that the title gets rewritten. Enable this option if you run into issues with the title tag being set by your theme or another plugin.
ja_JP: 出力バッファリングを使用して、タイトルが確実に書き換えられるようにします。テーマや他のプラグインによるタイトルタグの書き換えが発生してしまう場合、この設定を有効化してください。

en: This setting allows you to raise your PHP execution time to a reasonable value.
ja_JP: この設定では、PHP の実行時間を妥当な値に上げることができます。

en: This setting allows you to raise your PHP memory limit to a reasonable value. Note: WordPress core and other WordPress plugins may also change the value of the memory limit.
ja_JP: この設定を使用すると、PHP のメモリ制限を適切な値に引き上げることができます。注: WordPress コアや他の WordPress プラグインでもメモリ制限の値を変更する可能性があります。

en: Choose a default value that best describes the content of your post type.
ja_JP: 投稿タイプの内容を最もよく説明するデフォルト値を選択します。

en: Object Type
ja_JP: オブジェクト型

en: Scan your site for duplicate social meta tags.
ja_JP: サイトをスキャンして、重複したソーシャルメタタグを探しましょう。

en: Scan Now
ja_JP: いますぐスキャン

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Scan Social Meta
ja_JP: ソーシャルメタ情報をスキャン

en: Twitter Settings
ja_JP: Twitter 設定

en: Facebook Settings
ja_JP: Facebook 設定

en: Image Settings
ja_JP: 画像設定

en: Social Settings
ja_JP: ソーシャル設定

en: Associated Name
ja_JP: 関連付けられた名前

en: Organization
ja_JP: 組織

en: Person
ja_JP: 人

en: Person or Organization?
ja_JP: 個人または組織のどちらですか ?

en: Social Profile Links
ja_JP: ソーシャルプロフィールリンク

en: Show Facebook Author on Articles
ja_JP: 記事に Facebook の著者を表示

en: Show Facebook Publisher on Articles
ja_JP: Facebook Publisher の記事を表示

en: Article Tags
ja_JP: 記事のタグ

en: Article Section
ja_JP: 記事のセクション

en: Debug This Post
ja_JP: この投稿をデバッグ

en: Facebook Debug
ja_JP: Facebook デバッグ

en: Use Post Tags In Article Tags
ja_JP: 記事タグで投稿タグを使用

en: Use Categories In Article Tags
ja_JP: 記事のタグにカテゴリーを使用

en: Use Keywords In Article Tags
ja_JP: 記事のタグにキーワードを使用

en: Automatically Generate Article Tags
ja_JP: 記事のタグを自動生成する

en: Twitter Domain
ja_JP: Twitter ドメイン

en: Show Twitter Author
ja_JP: Twitter 投稿者を表示

en: Twitter Site
ja_JP: Twitter サイト

en: Twitter Card Type
ja_JP: Twitter カードタイプ

en: Summary Large Image
ja_JP: 要約の大きい画像

en: Summary
ja_JP: 要約

en: Default Twitter Card
ja_JP: デフォルト Twitter カード

en: Specify Video Height
ja_JP: 動画の高さを指定

en: Specify Video Width
ja_JP: 動画の幅を指定

en: Custom Video
ja_JP: カスタム動画

en: Specify Image Height
ja_JP: 画像の高さを指定

en: Specify Image Width
ja_JP: 画像の幅を指定

en: Custom Image
ja_JP: カスタム画像

en: Image
ja_JP: 画像

en: Facebook Object Type
ja_JP: Facebook オブジェクトタイプ

en: Use Custom Field For Image
ja_JP: 画像にはカスタムフィールドを利用する

en: Default Image Height
ja_JP: デフォルトの画像高さ

en: Default Image Width
ja_JP: デフォルトの画像幅

en: Default OG:Image
ja_JP: デフォルトの OG:Image

en: Use Default If No Image Found
ja_JP: 画像が見つからない場合はデフォルトを使用

en: First Available Image
ja_JP: 最初の利用可能画像

en: Post Author Image
ja_JP: 投稿者画像

en: Image From Custom Field
ja_JP: カスタムフィールドからの画像

en: First Image In Content
ja_JP: コンテンツ内の最初の画像

en: First Attached Image
ja_JP: 最初の添付画像

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Default Image
ja_JP: デフォルト画像

en: Select OG:Image Source
ja_JP: OG:Image ソースを選択

en: Home Image
ja_JP: ホーム画像

en: Home Description
ja_JP: ホームのディスクリプション

en: Home Title
ja_JP: ホームタイトル

en: Site Name
ja_JP: サイト名

en: Run Shortcodes In Description
ja_JP: ディスクリプション内のショートコードを実行

en: Run Shortcodes In Title
ja_JP: タイトル内のショートコードを実行

en: Use AIOSEO Title and Description
ja_JP: AIOSEO の Title と Description を使用する

en: Scan Header
ja_JP: ヘッダーのスキャン

en: Add the name of the person or organization who owns these profiles.
ja_JP: これらのプロファイルを所有する個人または組織の名前を追加します。

en: Add URLs for your website's social profiles here (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn), one per line.
ja_JP: ウェブサイトのソーシャルプロフィール (Facebook, Twitter, Google +, Instagram, LinkedIn) を、1行につき1URL 追加します。

en: Are the social profile links for your website for a person or an organization?
ja_JP: ウェブサイトのソーシャルプロフィールリンクは、個人と組織どちらのものですか ?

en: Allows your authors to be identified by their Facebook pages as content authors on the Opengraph meta for their articles.
ja_JP: 著者は、その記事のためオープングラフメタ上のコンテンツ作成者としての自分の Facebook のページによって識別することができるようにします。

en: Link articles to the Facebook page associated with your website.
ja_JP: ウェブサイトに関連付けられているFacebookページへのリンクの記事。

en: This Open Graph meta allows you to add a list of keywords that best describe this content.
ja_JP: このオープングラフメタはこのコンテンツをよく説明するキーワードのリストを追加することができます。

en: This Open Graph meta allows you to add a general section name that best describes this content.
ja_JP: このオープングラフメタはこのコンテンツをよく説明する一般的なセクション名を追加することができます。

en: Press this button to have Facebook re-fetch and debug this page.
ja_JP: このボタンを押すと、Facebookがこのページを再フェッチし、デバッグしています。

en: Select the Open Graph type that best describes the content of this Page or Post.
ja_JP: この固定ページまたは投稿の内容をよく説明するオープングラフタイプを選択します。

en: This is the Open Graph description of this Page or Post.
ja_JP: これは、この固定ページまたは投稿のオープングラフの記述です。

en: This is the Open Graph title of this Page or Post.
ja_JP: これは、この固定ページまたは投稿のオープングラフタイトルです。

en: Use post tags in generated article tags.
ja_JP: 生成された記事タグに投稿タグを使用します。

en: Use categories in generated article tags.
ja_JP: 生成された記事タグにカテゴリーを使用します。

en: Use keywords in generated article tags.
ja_JP: 生成された記事タグにキーワードを使用します。

en: Automatically generate article tags for Facebook type article when not provided.
ja_JP: 提供されていないときに、自動的に Facebook のタイプの記事の記事のタグを生成します。

en: Enter the name of your website here.
ja_JP: サイト名を入力してください。

en: Allows your authors to be identified by their Twitter usernames as content creators on the Twitter cards for their posts.
ja_JP: 著者は彼らの記事のための Twitter のカード上のコンテンツクリエイターとしての Twitter のユーザー名によって識別することができるようにします。

en: Enter the Twitter username associated with your website here.
ja_JP: ここにウェブサイトに関連した Twitter のユーザー名を入力します。

en: Select the default type of Twitter Card to display.
ja_JP: 表示する Twitter カードのデフォルトタイプを選択してください。

en: Enter the height for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
ja_JP: Open Graph の動画の高さをピクセル単位で入力します (例: 600)。

en: Enter the width for your Open Graph video in pixels (i.e. 600).
ja_JP: Open Graph の動画の幅をピクセル単位で入力します (例: 600)。

en: This option lets you specify a link to the Open Graph video used on this Page or Post.
ja_JP: このオプションを使用すると、この固定ページまたは投稿に使用されるグラフを開くビデオへのリンクを指定することができます。

en: Enter the height for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
ja_JP: Open Graph の画像の高さをピクセル単位で入力します (例: 600)。

en: Enter the width for your Open Graph image in pixels (i.e. 600).
ja_JP: Open Graph の画像の幅をピクセル単位で入力します (例: 600)。

en: This option lets you upload an image to use as the Open Graph image for this Page or Post.
ja_JP: このオプションを使用すると、この固定ページまたは投稿のためのオープングラフイメージとして使用する画像をアップロードできます。

en: This option lets you select the Open Graph image that will be used for this Page or Post, overriding the default settings.
ja_JP: このオプションは、デフォルトの設定を上書きするとこの固定ページまたは投稿のために使用されるオープングラフイメージを選択できます。

en: Enter the name of a custom field (or multiple field names separated by commas) to use that field to specify the Open Graph image on Pages or Posts.
ja_JP: 固定ページまたは投稿上のグラフを開くイメージを指定するには、そのフィールドを使用するカスタムフィールドの名前（またはカンマで区切られた複数のフィールド名）を入力します。

en: This option lets you set a default height for your images, where unspecified.
ja_JP: このオプションは、指定されていないあなたのイメージのためのデフォルトの高さを設定することができます。

en: This option lets you set a default width for your images, where unspecified.
ja_JP: このオプションは、指定されていないあなたのイメージのためのデフォルトの幅を設定できます。

en: This option sets a default image that can be used for the Open Graph image. You can upload an image, select an image from your Media Library or paste the URL of an image here.
ja_JP: このオプションは、オープングラフイメージのために使用することができ、デフォルトの画像を設定します。画像をアップロードしたメディアライブラリから画像を選択するか、ここに画像のURLを貼り付けることができます。

en: This option lets you fall back to the default image if no image could be found above.
ja_JP: このオプションは、画像が上から見つからなかった場合は、デフォルトの画像にフォールバックすることができます。

en: This option lets you choose which image will be displayed by default for the Open Graph image. You may override this on individual posts.
ja_JP: このオプションは、オープングラフイメージのためにデフォルトで表示される画像を選択することができます。個々の投稿でこれをオーバーライドできます。

en: The Home Image is the Open Graph image for your home page.
ja_JP: ホームイメージは、あなたのホームページのオープングラフイメージです。

en: The Home Description is the Open Graph description for your home page.
ja_JP: ホームの説明は、あなたのホームページのオープングラフの説明です。

en: The Home Title is the Open Graph title for your home page.
ja_JP: ホームタイトルは、あなたのホームページのオープングラフのタイトルです。

en: The Site Name is the name that is used to identify your website.
ja_JP: サイト名はあなたのウェブサイトを識別するために使用される名前です。

en: Run shortcodes that appear in social description meta tags.
ja_JP: ソーシャル記述メタタグに表示されるショートコードを実行します。

en: Run shortcodes that appear in social title meta tags.
ja_JP: ソーシャルタイトルメタタグに表示されるショートコードを実行します。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Checking this box will use the Home Title and Home Description set in %s, General Settings as the Open Graph title and description for your home page.
ja_JP: このボックスをチェックすると、 %s の一般設定で設定されたタイトルと説明を、 Open Graph のホームページのタイトルと説明として使用するようになります。

en: Website
ja_JP: サイト

en: Article
ja_JP: 記事

en: Episode
ja_JP: エピソード

en: TV Show
ja_JP: テレビ番組

en: Song
ja_JP: 歌

en: Product
ja_JP: 商品

en: Movie
ja_JP: 映画

en: Game
ja_JP: ゲーム

en: Food
ja_JP: 食べ物

en: Drink
ja_JP: 飲み物

en: Book
ja_JP: 本

en: Album
ja_JP: アルバム

en: State Province
ja_JP: 州・都道府県

en: Landmark
ja_JP: ランドマーク

en: Country
ja_JP: 国

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Public Figure
ja_JP: 芸能人

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Politician
ja_JP: 政治家

en: Musician
ja_JP: 音楽家

en: Director
ja_JP: ディレクター

en: Author
ja_JP: 著者

en: Athlete
ja_JP: スポーツ選手

en: Actor
ja_JP: 俳優

en: University
ja_JP: 大学

en: School
ja_JP: 学校

en: Non Profit
ja_JP: 非営利的

en: Government
ja_JP: 政府

en: Band
ja_JP: バンド

en: Sports Team
ja_JP: スポーツチーム

en: Sports League
ja_JP: スポーツリーグ

en: Cause
ja_JP: 社会的活動

en: Restaurant
ja_JP: レストラン

en: Hotel
ja_JP: ホテル

en: Cafe
ja_JP: カフェ

en: Company
ja_JP: 会社

en: Bar
ja_JP: バー

en: Sport
ja_JP: スポーツ

en: Activity
ja_JP: アクティビティ

en: Update Options
ja_JP: 設定を更新

en: All in One SEO Options Updated.
ja_JP: All in One SEO 設定を更新しました。

en: Options Reset.
ja_JP: 設定をリセットしました。

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
ja_JP: セキュリティ確認 - このエラーが表示されたら、一度 WordPress をログアウトして再度ログインしてください。

en:  characters. Most search engines use a maximum of %1$s chars for the %2$s.
ja_JP: 文字。ほとんどの検索エンジンの%2$sは最大%1$s文字です。

en: Click here for documentation on this setting
ja_JP: この設定に関するドキュメントはこちら

en: <b>Warning:</b> This following post could not be found: <b>"%s"</b>
ja_JP: <b>警告 : </b> 次の投稿が見つかりませんでした : <b>"%s"</b>

en: <b>Warning:</b> Line not matched: <b>"%1$s"</b>, On Line: <b>%2$s</b>
ja_JP: <b>警告 : </b> 行が一致しません : <b>"%1$s"</b>, On Line: <b>%2$s</b>

en: You may change this by activating or deactivating
    						modules in the Feature Manager.
ja_JP: これを変更するには「機能管理」でモジュールを有効化または停止します。

en: There are no other modules currently loaded!
ja_JP: 現在他に読み込まれたモジュールはありません。

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Note: If General Settings is checked, the
    								General Settings, the Feature Manager settings,
    								and the following currently active modules will
    								have their settings data exported:
ja_JP: 注意: 一般設定をチェックすると、一般設定、機能管理設定および以下の現在有効なモジュールのデータもエクスポートします:

en: Export Post Types:
ja_JP: 投稿タイプをエクスポート:

en: Export Settings
ja_JP: 設定のエクスポート

en: Import
ja_JP: インポート

en: Please refer to the document for each tool for help in using these to debug your social meta.
ja_JP: ソーシャルメタをデバッグするためにこれらを使用する際の助けのための各ツールのドキュメントを参照してください。

en: You should avoid duplicate social meta tags. You can use these free tools from Facebook and Twitter to validate your social meta and check for errors:
ja_JP: ソーシャルメタタグが重複しないようにする必要があります。 FacebookやTwitterのこれらの無料ツールを使ってソーシャルメタを検証し、エラーをチェックすることができます :

en: You may prefer to use the social meta tags that are being output by the other plugin(s) or theme. If so, then you should deactivate this Social Meta feature in the Feature Manager.
ja_JP: 他のプラグインやテーマによって出力されているソーシャルメタタグを使用することをお勧めします。 もしそうなら、機能管理でこのソーシャルメタ機能を停止するべきです。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: %s has detected that a plugin(s) or theme is also outputting social meta tags on your site. You can view this social meta in the source code of your site (check your browser help for instructions on how to view source code).
ja_JP: %s に含まれるプラグイン（複数可）またはテーマはまた、あなたのサイトにソーシャルメタタグを出力していることを検出しました。サイトのソースコード内でこのソーシャルメタ（ソースコードを表示する方法については、ブラウザーのヘルプを確認してください）表示することができます。

en: What Does This Mean?
ja_JP: これはどういう意味ですか ?

en: No duplicate meta tags found.
ja_JP: 重複の meta タグが見つかりませんでした。

en: Duplicate %s Meta
ja_JP: %s メタを複製

en: Row %s not found; no rows were deleted.
ja_JP: 行 %sが見つかりません ; 行は削除されませんでした。

en: Unauthorized access; try reloading the page.
ja_JP: 不正アクセス ; ページを再読み込みしてみてください。

en: No
ja_JP: いいえ

en: Insert time
ja_JP: 時間を挿入

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Slug may not be empty!
ja_JP: スラッグを空にしないでください。

en: Please wait...
ja_JP: お待ちください…

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Save
ja_JP: 保存

note: translators: %s is replaced with a content type such as Post, Page, etc.
en: Post
ja_JP: 投稿

en: Edit
ja_JP: 編集

en: SEO Keywords
ja_JP: SEO キーワード

en: SEO Description
ja_JP: SEO ディスクリプション

en: SEO Title
ja_JP: SEO タイトル

en: Update .htaccess
ja_JP: .htaccess を更新

en: Edit .htaccess
ja_JP: .htaccess を編集

en: .htaccess editor
ja_JP: .htaccess エディター

note: translators: this button deactivates all active modules of the plugin.
en: Reset Features
ja_JP: 機能を初期化

en: Update Features
ja_JP: 機能の更新

note: translators: the Video Sitemap module allows users to generate a sitemap with video content in .xml format for their website and submit it to search engines such as Google, Bing and Yahoo.
en: Video Sitemap
ja_JP: 動画サイトマップ

note: translators: this refers to a feature that will be launched in the near future.
en: Coming Soon...
ja_JP: 近日公開予定

note: translators: the Importer & Exporter module allows users to import/export their All in One SEO Pack settings for backup purposes or when migrating their site.
en: Importer & Exporter
ja_JP: インポーター & エクスポーター

en: Optimize performance related to SEO and check your system status.
ja_JP: システムの状態の確認と SEO に関連するパフォーマンスを最適化します。

note: translators: the Performance module allows users to set certain performance related settings and check the status of their WordPress installation.
en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

note: translators: 'bots' refers to user agents/web robots that misbehave.
en: Stop badly behaving bots from slowing down your website.
ja_JP: ひどい振る舞いをするボットによってサイトの表示速度が落ちることを防止します。

note: translators: the File Editor module allows users to edit the robots.txt file or .htaccess file on their site.
en: File Editor
ja_JP: ファイルエディター

en: Generate and validate your robots.txt file to guide search engines through your site.
ja_JP: robots.txt ファイルを生成して検証し、検索エンジンにサイトを説明します。

note: translators: the Social Meta module allows users to add Open Graph (OG:) meta tags to their site's post/pages to control the appearance of them when shared on social media networks like Facebook and Twitter.
en: Social Meta
ja_JP: ソーシャルメディア

en: Create and manage your XML Sitemaps using this feature and submit your XML Sitemap to Google, Bing/Yahoo and Ask.com.
ja_JP: XML サイトマップを作成・管理し、Google, Bing/Yahoo, Ask.com に XML サイトマップを送信します。

note: translators: the XML Sitemaps module allows users to generate a sitemap in .xml format for their website and submit it to search engines such as Google, Bing and Yahoo.
en: XML Sitemaps
ja_JP: XML サイトマップ

note: translators: the Feature Manager allows users to (de)activate other modules of the plugin.
en: Feature Manager
ja_JP: 機能管理

en: Main Settings
ja_JP: メイン設定

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Support
ja_JP: サポート

en: Join Our Mailing List
ja_JP: メーリングリストに登録

en: Upgrade To Pro
ja_JP: プロ版へアップグレード

en: Edit SEO
ja_JP: SEO を編集

en: Getting started? Read the Beginners Guide
ja_JP: 初めてご利用ですか ? 初心者向けガイドをお読みください

en: Watch video tutorials
ja_JP: ビデオチュートリアルを見る

en: View the Changelog
ja_JP: 更新履歴を表示

en: All in One SEO Pro Plugin Changelog
ja_JP: All in One SEO Pro プラグイン更新履歴

en: Access our Premium Support Forums
ja_JP: プレミアムサポートフォーラムにアクセス

en: All in One SEO Pro Plugin Support Forum
ja_JP: All in One SEO Pro プラグインサポートフォーラム

en: Sign up today and receive a free copy of the e-book 5 SEO Tips for WordPress ($39 value).
ja_JP: 今すぐサインアップして、 WordPress の SEO における5つのヒントの電子書籍 ($39.00相当) を手に入れましょう。

en: Join our mailing list for tips, tricks, and WordPress secrets.
ja_JP: WordPress の秘密やコツ、ヒントを紹介するメーリングリスト (英語) に登録しましょう。

en: UPGRADE TO PRO VERSION
ja_JP: PRO VERSION へ更新

en: Pro Version
ja_JP: プロ版

en: Reset Dismissed Notices
ja_JP: 非表示にした通知を初期化

en: nofollow
ja_JP: フォローしない

en: follow
ja_JP: フォロー

en: Default - nofollow
ja_JP: デフォルト - nofollow

en: Default - noindex
ja_JP: デフォルト - noindex

en: Reset ALL Settings to Defaults
ja_JP: すべての設定をデフォルトにリセット

en: Reset General Settings to Defaults
ja_JP: 一般設定を初期化

en: Title Format:
ja_JP: タイトル形式:

en: Advanced Settings
ja_JP: 詳細設定

en: Noindex Settings
ja_JP: Noindex 設定

en: Google Settings
ja_JP: Google 設定

en: Webmaster Verification
ja_JP: ウェブマスター認証

en: Display Settings
ja_JP: 表示設定

en: Title Settings
ja_JP: タイトル設定

en: Keyword Settings
ja_JP: キーワード設定

en: Home Page Settings
ja_JP: ホームページ設定

en: Disable Google Analytics
ja_JP: Google Analytics を無効にする

en: Disable on this page/post
ja_JP: このページや投稿で無効にする

en: Exclude From Sitemap
ja_JP: サイトマップから除外する

en: Custom Canonical URL
ja_JP: カスタム Canonical URL

en: Keywords (comma separated)
ja_JP: キーワード (コンマ区切り)

en: Description
ja_JP: 説明

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Preview Snippet
ja_JP: スニペットのプレビュー

en: Log important events:
ja_JP: 重要なイベントを記録:

en: Additional Posts Page Headers:
ja_JP: 追加投稿ページヘッダー:

en: Additional Front Page Headers:
ja_JP: フロントページのヘッダー追加：

en: Additional Page Headers:
ja_JP: 固定ページのヘッダーに追加記入

en: Additional Post Headers:
ja_JP: 投稿のヘッダーに追加記入

en: Exclude Pages:
ja_JP: 除外するページ:

en: Unprotect Post Meta Fields:
ja_JP: 投稿メタフィールドの保護を解除 :

en: Use Schema.org Markup
ja_JP: Schema.org マークアップを使用

en: Never Shorten Long Descriptions:
ja_JP: 長いディスクリプションを短縮しない:

en: Remove Descriptions For Paginated Pages:
ja_JP: ページ区切り付きページの説明を削除 :

en: Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions:
ja_JP: 自動生成された説明でショートコードを実行 :

en: Autogenerate Descriptions:
ja_JP: ディスクリプションを自動生成:

en: Use nofollow for paginated pages/posts:
ja_JP: ページ付けされたページ/投稿に nofollow を使用 :

en: Use noindex for paginated pages/posts:
ja_JP: ページ付けされたページ/投稿に noindex を使用 :

en: Use noindex for Taxonomy Archives:
ja_JP: タクソノミーアーカイブに noindex を使用:

en: Use noindex for the 404 page:
ja_JP: 404 ページに noindex を使用:

en: Use noindex for the Search page:
ja_JP: 検索ページに noindex を使用:

en: Use noindex for Tag Archives:
ja_JP: タグをnoindexにする：

en: Use noindex for Author Archives:
ja_JP: 投稿者アーカイブに noindex を適用:

en: Use noindex for Date Archives:
ja_JP: 日付別アーカイブに noindex を使用:

en: Use noindex for Categories:
ja_JP: カテゴリーに noindex を使用:

en: Dynamically Generate Keywords for Posts Page/Archives:
ja_JP: 動的に投稿ページ/アーカイブのためのキーワードを生成 :

en: Use Tags for META keywords:
ja_JP: メタキーワードとしてタグを使う

en: Use Categories for META keywords:
ja_JP: メタキーワードとしてカテゴリーを使う：

en: Enhanced Ecommerce:
ja_JP: 拡張eコマース :

en: Enhanced Link Attribution:
ja_JP: 拡張リンク属性:

en: Track Outbound Links:
ja_JP: 外部へのリンクを追跡 :

en: Exclude Users From Tracking:
ja_JP: トラッキングからユーザーを除外 :

en: Display Advertiser Tracking:
ja_JP: 広告主のトラッキングを表示 :

en: Anonymize IP Addresses:
ja_JP: IPアドレスを匿名化 :

en: Additional Domains:
ja_JP: 追加ドメイン:

en: Track Multiple Domains:
ja_JP: 複数のドメインを追跡する:

en: Tracking Domain:
ja_JP: ドメインのトラッキング :

en: Advanced Analytics Options:
ja_JP: 高度な分析オプション :

en: Google Analytics ID:
ja_JP: Google アナリティクス ID:

en: Display Sitelinks Search Box:
ja_JP: サイトリンク検索ボックスを表示 :

en: Pinterest Site Verification:
ja_JP: Pinterest のサイト検証:

en: Display Menu At The Top:
ja_JP: 上部にメニューを表示:

en: Show Column Labels for Custom Post Types:
ja_JP: カスタム投稿タイプでカラムラベルを表示:

en: Default to NOFOLLOW:
ja_JP: デフォルトで NOFOLLOW にする:

en: Default to NOINDEX:
ja_JP: デフォルトで NOINDEX にする:

en: SEO on only these Content Types:
ja_JP: SEO を行うコンテンツタイプ:

en: Paged Format:
ja_JP: 複数ページのフォーマット

en: 404 Title Format:
ja_JP: 404タイトルの形式:

en: Description Format
ja_JP: ディスクリプションの形式

en: Search Title Format:
ja_JP: 検索時のタイトルフォーマット:

en: Tag Title Format:
ja_JP: タグのタイトルフォーマット:

en: Author Archive Title Format:
ja_JP: 投稿者アーカイブのタイトル形式:

en: Date Archive Title Format:
ja_JP: 日付アーカイブのタイトル形式:

en: Archive Title Format:
ja_JP: アーカイブのタイトルフォーマット

en: Category Title Format:
ja_JP: カテゴリータイトルのフォーマット:

en: Post Title Format:
ja_JP: 投稿タイトルのフォーマット

en: Page Title Format:
ja_JP: 固定ページタイトルフォーマット:

en: Home Page Title Format:
ja_JP: ホームページタイトル形式:

en: Use Original Title:
ja_JP: 元のタイトルを利用:

en: Force Rewrites:
ja_JP: 強制リライト:

en: No Pagination for Canonical URLs:
ja_JP: Canonical URL にページネーションを含まない:

en: Canonical URLs:
ja_JP: Canonical URL:

en: Use Static Front Page Instead
ja_JP: 固定フロントページを代用

en: Home Keywords (comma separated):
ja_JP: ホームキーワード (カンマ区切り):

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Use Keywords:
ja_JP: キーワードを使用:

en: Home Description:
ja_JP: ホームディスクリプション:

en: Home Title:
ja_JP: ホームタイトル:

en: Disable Google Analytics on this page.
ja_JP: このページの Google Analytics を無効にします。

en: Disable SEO on this page.
ja_JP: このページの SEO を無効にします。

en: Don't display this page in the sitemap.
ja_JP: サイトマップにこのページを表示しない。

en: Check this box to ask search engines not to follow links from this page.
ja_JP: 検索エンジンにこのページをフォローしないように依頼するには、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box to ask search engines not to index this page.
ja_JP: 検索エンジンにこのページをインデックスしないように依頼するには、このボックスをチェックしてください。

en: Override the canonical URLs for this post.
ja_JP: この投稿の Canonical URL を上書きします。

en: A comma separated list of your most important keywords for this page that will be written as META keywords.
ja_JP: このページで重要なキーワードをカンマで区切ってリストにしたら、 META キーワードとして設定されます。

en: The META description for this page. This will override any autogenerated descriptions.
ja_JP: このページのメタディスクリプション。記入すると自動生成ディスクリプションを上書きします。

en: A custom title that shows up in the title tag for this page.
ja_JP: このページのタイトルタグに表示するカスタムタイトル。

en: A preview of what this page might look like in search engine results.
ja_JP: このページが検索エンジンの検索結果にどのように見えるかのプレビュー。

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the home page if you have Front page displays your latest posts selected in Settings, Reading.  It will also be copied verbatim to the header on the Posts page if you have one set in Settings, Reading. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
ja_JP: 設定されている最新投稿などが表示されるフロントページの場合、ここで入力したものがヘッダにそのままコピーされます。同じ設定を指定た場合は、投稿ページもヘッダにそのままコピーされます。スタイルシートの参照さえ、あなたがヘッダーに追加したいものを入力できます。

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of the front page if you have set a static page in Settings, Reading, Front Page Displays. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets. This will fall back to using Additional Page Headers if you have them set and nothing is entered here.
ja_JP: ここで入力すると、静的ページを設定したフロントページのヘッダにそのままコピーされます。スタイルシートの参照さえ、あなたがヘッダーに追加したいものを入力できます。もし、ここに入力をせず、設定すれば、Additional Page Headers を使用するようにフォールバックします。

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Pages. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
ja_JP: ここで入力すると、すべての固定ページのヘッダにそのままコピーされます。スタイルシートの参照さえ、あなたがヘッダーに追加したいものを入力できます。

en: What you enter here will be copied verbatim to the header of all Posts. You can enter whatever additional headers you want here, even references to stylesheets.
ja_JP: ここで入力すると、すべての投稿のヘッダにそのままコピーされます。スタイルシートの参照さえ、あなたがヘッダーに追加したいものを入力できます。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Enter a comma separated list of pages here to be excluded by %s.  This is helpful when using plugins which generate their own non-WordPress dynamic pages.  Ex: <em>/forum/, /contact/</em><br />For instance, if you want to exclude the virtual pages generated by a forum plugin, all you have to do is add "forum" or "/forum" or "/forum/" or any URL with the word "forum" in it here, such as "http://mysite.com/forum" or "http://mysite.com/forum/someforumpage", and it will be excluded.
ja_JP: %s から除外するページのリストをここにカンマで区切って入力してください。これは、WordPress で管理していない動的ページを使うプラグインなどを利用する際に役に立ちます。例:<em>"/forum/", "/contact/"</em><br />たとえば、フォーラムプラグインによって生成された仮想ページを除外したい場合、 "forum" や "/forum" や "/forum/" を追加するだけです。また、 "http://mysite.com/forum" や "http://mysite.com/forum/someforumpage" みたいな URL でも、対応します。

en: Check this to unprotect internal postmeta fields for use with XMLRPC. If you don't know what that is, leave it unchecked.
ja_JP: XMLRPCを使用するために内部ポストメタフィールドの保護を解除するには、これをチェックしてください。これが何であるかわからない場合、オフのままにしてください。

en: Check this to support Schema.org markup, i.e., itemprop on supported metadata.
ja_JP: Schema.org markup をサポートする場合はこれをチェックしてください。すなわち、 itemprop のサポートされているメタデータ。

en: Check this to prevent your Description from being truncated regardless of its length.
ja_JP: 説明の長さにかかわらず、説明文を切り捨てられるのを防ぐ場合はこれをチェックしてください。

en: Check this and your Meta Descriptions will be removed from page 2 or later of paginated content.
ja_JP: これをチェックして、2ページから以降のページのメタ記述を削除されます。

en: Check this and shortcodes will get executed for descriptions auto-generated from content.
ja_JP: これをチェックして、ショートコードは、説明の自動生成されたコンテンツから実行されます。

en: Check this to ask search engines not to follow links from paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: ページネイションのページの follow リンクをアーカイブをインデックスしないように検索エンジンに依頼する場合はチェックしてください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Check this to ask search engines not to index paginated pages/posts. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: ページネイションのページをインデックスしないように検索エンジンに依頼する場合はチェックしてください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Check this to ask search engines not to index custom Taxonomy archive pages. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: カスタムタクソノミーアーカイブをインデックスしないように検索エンジンに依頼する場合はチェックしてください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Check this to ask search engines not to index the 404 page.
ja_JP: 検索エンジン対し 404 ページをインデックスしないよう支持したい場合はチェックを入れてください。

en: Check this to ask search engines not to index the Search page. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: 検索ページをインデックスしないように検索エンジンに依頼する場合はチェックしてください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Check this to ask search engines not to index Tag Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: タグアーカイブをインデックスしないように検索エンジンに依頼する場合はチェックしてください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Check this to ask search engines not to index Author Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: 投稿者アーカイブをインデックスしないように検索エンジンに依頼する場合はチェックしてください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Check this to ask search engines not to index Date Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: 日付アーカイブページインデックスしないように検索エンジンに依頼する場合はチェックしてください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Check this to ask search engines not to index Category Archives. Useful for avoiding duplicate content.
ja_JP: カテゴリーアーカイブをインデックスしないように検索エンジンに依頼するには、これを確認してください。重複したコンテンツを回避するのに便利です。

en: Set the default NOFOLLOW setting for each Post Type.
ja_JP: 各投稿タイプのデフォルト NOFOLLOW の設定をします。

en: Set the default NOINDEX setting for each Post Type.
ja_JP: 各投稿タイプのデフォルト NOINDEX の設定をします。

en: This enables support for the Enhanced Ecommerce in Google Analytics.
ja_JP: Google Analytics の拡張eコマースのサポートを可能にします。

en: This enables support for the Enhanced Link Attribution in Google Analytics.
ja_JP: Google Analytics の拡張リンクのアトリビューションのサポートを有効にします。

en: Check this if you want to track outbound links with Google Analytics.
ja_JP: Google Analytics とのアウトバウンドリンクを追跡したい場合は、これを確認してください。

en: Exclude logged-in users from Google Analytics tracking by role.
ja_JP: 権限によって、Google Analytics トラッキングからログインユーザを除外します。

en: This enables support for the Display Advertiser Features in Google Analytics.
ja_JP: Google Analytics のディスプレイ広告主向けの機能のサポートを有効にします。

en: This enables support for IP Anonymization in Google Analytics.
ja_JP: Google Analytics の IP 匿名化のためのサポートを可能にします。

en: Add a list of additional domains to track here.  Enter one domain name per line without the http://.
ja_JP: 追跡するためのドメインリストを追加します。 http:// なしで1行に1つのドメイン名を入力します。

en: Use this option to enable tracking of multiple or additional domains.
ja_JP: 複数または追加ドメインを追跡するにはこのオプションを有効にします。

en: Enter your domain name without the http:// to set your cookie domain.
ja_JP: ドメインをクッキーに設定するには、 http:// なしで自分のドメイン名を入力します。

en: Check to use advanced Google Analytics options.
ja_JP: 高度な Google Analytics のオプションを使用することを確認してください。

en: Enter your Google Analytics ID here to track visitor behavior on your site using Google Analytics.
ja_JP: Google Analytics を使用して、サイトでのユーザーの行動を追跡するためにここにあなたの Google Analytics のIDを入力します。

en: Press the connect button to connect with Google Analytics; or if already connected, press the disconnect button to disable and remove any stored analytics credentials.
ja_JP: Google Analytics と接続するための接続ボタンを押してください。またはすでに接続されている場合、任意の保存された分析の資格情報を無効にして削除するには切断ボタンを押してください。

en: Add markup to display the Google Sitelinks Search Box next to your search results in Google.
ja_JP: Google での検索結果の横に Google のサイトリンク検索ボックスを表示するためのマークアップを追加します。

en: This lets you select which screens display the SEO Title, SEO Keywords and SEO Description columns.
ja_JP: SEO タイトル、SEO キーワード、 SEO ディスクリプションの各カラムを、どの画面で表示するか選択できます。

en: The following macros are supported:
ja_JP: 以下のマクロがサポートされています。:

en: This string gets appended/prepended to titles of paged index pages (like home or archive pages).
ja_JP: この文字列は、ページされたインデックスページのタイトル（ホームページやアーカイブページなど）に追加 / 前置されます。

en: This controls the format of Meta Descriptions. The following macros are supported:
ja_JP: これは Meta Descriptions のフォーマットを制御します。以下のマクロがサポートされています:

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page.  If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
ja_JP: 投稿ページにキーワードをしたい場合は、これをチェックします（[設定]の下のワードプレスで設定し、読書は、フロントページの表示）やアーカイブページが動的にそのページに表示投稿のキーワードから生成されます。チェックしない場合は、投稿ページの編集ページ画面で設定したキーワードを使用します。

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ja_JP: （編集後の画面で指定したキーワードに加えて）投稿のメタキーワードとしてタグを使用したい場合は、これを確認してください。

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
ja_JP: （編集後の画面で指定したキーワードに加えて）投稿のメタキーワードとしてカテゴリー名を使用したい場合は、これを確認してください。

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
ja_JP: このオプションでは、サイトの全体を通じてメタキーワードの使用を切り替えることができます。

en: Checking this option uses the title, description, and keywords set on your static Front Page.
ja_JP: このオプションをチェックすると、固定フロントページのタイトル、ディスクリプション、キーワードが使用されます。

en: Enter a comma separated list of your most important keywords for your site that will be written as Meta Keywords on your homepage. Do not stuff everything in here.
ja_JP: ホームページにメタキーワードとして最も重要なキーワードをコンマで区切って入力します。 ここに多くを詰め込まないでください。

en: This will be the Meta Description for your homepage. This is independent of any other option. The default is no Meta Description at all if this is not set.
ja_JP: ホームページのメタディスクリプションになります。これは他の設定には依存しません。設定しない場合、デフォルトではメタディスクリプションが完全に空になります。

en: As the name implies, this will be the Meta Title of your homepage. This is independent of any other option. If not set, the default Site Title (found in WordPress under Settings, General, Site Title) will be used.
ja_JP: 名前が示すように、これはあなたのホームページのメタタイトルになります。これは、他のオプションとは無関係です。設定されていない場合は、（[設定]の下の WordPress の一般的なサイトのタイトル）デフォルトのサイトのタイトルが使用されます。

note: translators: %s is a placeholder, which means that it should not be translated. It will be replaced with the name of the plugin, All in One SEO Pack.
en: Check this and %s will create a log of important events (all-in-one-seo-pack.log) in its plugin directory which might help debugging. Make sure this directory is writable.
ja_JP: これをクリックすると  %s はプラグインディレクトリに重要なイベントのログ(all-in-one-seo-pack.log) をデバッグのために作ります。このディレクトリは書き込み可能にする必要があります。

en: Use wp_title to get the title used by the theme; this is disabled by default. If you use this option, set your title formats appropriately, as your theme might try to do its own title SEO as well.
ja_JP: テーマで使用されるタイトルを取得するための wp_title を使用します。これは標準では利用できません。このオプションを使用すると、あなたのテーマは同様に独自のタイトルSEOをしよう可能性があるため、適切にあなたのタイトルの書式を設定します。

en: Checking this option will set the Canonical URL for all paginated content to the first page.
ja_JP: このオプションをチェックすると、最初のページへのすべてのページ分割されたコンテンツの Canonical URL を設定します。

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: %s Plugin Options
ja_JP: %s プラグイン設定

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
ja_JP: IP %1$s のブロックしたボット -- %2$s はブロックリストで見つかったリファラに一致しました。

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
ja_JP: IP %1$s のブロックしたボット -- %2$s はブロックリストで見つかったユーザエージェントに一致しました。

en: No requests yet.
ja_JP: まだ、要求はありません。

en: Log Of Blocked Bots
ja_JP: ブロックしたボットのログ

en: Referer Blocklist
ja_JP: リファラーブロックリスト

en: User Agent Blocklist
ja_JP: ユーザーエージェントブロックリスト

en: Track Blocked Bots
ja_JP: ブロックされたボットを追跡

en: Shows log of most recent requests from blocked bots. Note: this will not track any bots that were already blocked at the web server / .htaccess level.
ja_JP: ブロックされたボットからの最新のリクエストのログを表示します。 注：これは、Web サーバー/  .htaccess レベルで既にブロックされたボットを追跡しません。

en: This is the list of disallowed referers used for blocking bad bots.
ja_JP: これは不正なボットをブロックするために使用される許可されていないリファラーのリストです。

en: This is the list of disallowed user agents used for blocking bad bots.
ja_JP: これは、不正なボットをブロックするために使用される、許可されていないユーザエージェントのリストです。

en: Check this to edit the list of disallowed user agents for blocking bad bots.
ja_JP: これをチェックして、不正なボットをブロックするために許可されていないユーザエージェントのリストを編集します。

en: Log and show recent requests from blocked bots.
ja_JP: ブロックしているボットからの最近の要求を表示しログします。

en: Block requests from user agents that are known to misbehave with 503.
ja_JP: 503 と誤動作することが知られているユーザエージェントからのブロックを要求。

note: translators: the Bad Bot Blocker module allows users to block requests from user agents that are known to misbehave.
en: Bad Bot Blocker
ja_JP: 悪意あるボットのブロッカー
